Primăria Băile Herculane

official website

Festivalul Internațional de Literatura Mihai Eminescu Ediția a XXVII-a

DSC 2055 NASTA BT

Astăzi 13.01.2017 începând cu orele 09:30 a debutat seria de manifestari din cadrul Festivalului Internațional de Literatura Mihai Eminescu Ediția a XXVII-a ce a cuprins și decernarea premiilor "Eminescu" precum și depunerea de coroane la monumentul poetului din Baile Herculane.

La mulți ani! 2017

Primăria Băile Herculane invită localnicii şi turiştii la sfârşitul acestui an să petreacă noaptea dintre ani împreună, în Parcul Central, la un spectacol cu focuri de artificii. Sâmbătă seara, înainte de ora 24.00, reprezentanţi ai administraţiei locale se vor afla alături de dumneavoastră.

How to keep your dog safe and at ease when the fireworks start

Târg de Crăciun pentru locuitorii din Băile Herculane!
A început montarea primelor căsuțe, solicitanții pentru închirierea lor sunt rugați să se adreseze compartimentului urbanism din cadrul primariei sau telefonic la 0728912743 sau în zilele lucrătoare la 0255-560439

22 octombrie 2016 - Ziua colectării deșeurilor de tip DEEE

Primăria în parteneriat cu Asociația ROREC organizează ziua colectării deșeurilor de tip DEEE (deşeuri de echipamente electrice şi electronice) pe raza orașului Băile Herculane. Deținătorii de astfel de deșeuri ce doresc să le predea sunt rugați să le scoată în fața casei sau blocului, sâmbătă 22 octombrie între orele 10:00 - 14:00 de unde vor fi ridicate de reprezentanții primăriei și ai asociației ROREC. Toți cei ce vor preda deşeuri de echipamente electrice şi electronice vor primi tichete cadou în valoare de 10 lei, 20 lei, 30 lei sau multiplii, în funcție de cantitatea predată.

dscf014721024x715 1345837329

images

herculane festival rachie1

15 octombrie 2016 începând cu orele 11.00 vă invităm la Festivalul Răchiei și a bucatelor tradiționale din Banatul de Munte ediția a XVI-a. Manifestarea se va desfășura în Parcul Central din Băile Herculane pe parcursul unei singure zile (15.10.2016) Producătorii interesați în a participa cu standuri proprii sunt rugați să ne contacteze pâna luni 10 octombrie la tel. 0255-560439

În data de 24 septembrie 2016 - Let's Do It, Romania! la Băile Herculane

Sub egida "Let's Do It, Romania!" cu participarea elevilor de la Liceul Hercules împreună cu Primaria Baile Herculane , Parcul National Domogled-Valea Cernei, angajații ROMSILVA-OCOL SILVIC BĂILE HERCULANE și SC Ecologica Băile Herculane, acțiunea de strângere a gunoaielor din zona 7 Izvoare.

w1

w3

w2

Zilele orașului Băile Herculane 8-9-10-11 septembrie 2016

Programul Zilele Orașului Băile Herculane 08-09-10-11 septembrie 2016. Deschiderea oficială 08 septembrie 2016 ora 09:00 - Sfânta Liturghie Arhierească organizată de Mânăstirea Nașterea Maicii Domnului la troița Mânăstirii, cu participarea PS Lucian, Episcop al Caransebeșului. În data de 08 septembrie 2016 ora 16 vă invităm în Parcul Central la un program de fanfară susținut de fanfara din Caransebeș. În fiecare zi pâna la începerea programului artistic între orele 10:30 - 18:30 program de muzică ambientală

Program artistic sustinut de:

08 septembrie : Gabi Stanciu, Dana Radneantu, Zorica Savu, Teo Catarov Band, Marioara Tarziu, Doru Petrean, Codruta Magureanu

09 septembrie : Lucian Dragan, Alexandra Dragan, Trupa West, Gloria & Balkan, Nicu Moaca, Aura Rovo

10 septembrie : Burebysta, Alesia, Xonia, Felicia Stoian, Olivera Petcov, Trupa Sly Style

11 septembrie : Ghita Caltun, Denisa Sarboaica, Remus Valungan, Raluka & Band, Dorin Covaci, Nicoleta Anculia

Locatie: parcarea Primariei din zona UGSR

Primăria orașului Băile Herculane

ANUNȚ: Parcarea publică a orașului din zona UGSR (Hotel Geta) nu este disponibilă în perioada 07 septembrie 2016 - 12 septembrie 2016, în cazul autoturismelor deja parcate vă rugăm să eliberați zona ce va fi destinată evenimentului "Zilele orașului Băile Herculane". Vă mulțumim!

Festivalul Internaţional de Folclor “HERCULES” 2016, la Băile Herculane

fest 655x360

Sărbătoarea folclorică intenaţională a cărăşenilor a ajuns la ediţia cu numărul 46. În perioada 4 – 9 iulie, la Băile Herculane vor fi prezente formaţii artistice din Columbia, Chile, Costa Rica, Ucraina, Bulgaria, Serbia şi România.

Festivalul „Hercules”, înscris în Catalogul Comitetului Internaţional de Organizare a Festivalurilor Folclorice (CIOFF), este organizat de Consiliul Judeţean Caraş-Severin, Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Caraş-Severin, Primăria şi Consiliul Local Băile Herculane.

SURVIVAL INTERNATIONAL CHAMPIONSHIP (Campionatul Internaţional de supravieţuire)

În perioada 8- 10 iulie 2016, în Băile Herculane se va desfăşura campionatul internaţional de supravieţuire, o competiţie şi dificilă. Fără antrenamente şi o rezistenţă la cote maxime, e greu să-i faci faţă. La evenimentul de pe Valea Cernei vor  participa echipe din România, Franța, Statele Unite, Italia și Austria .

459afa2987a7bce96a6e961b6f0018a8